Co na palec trzaskający? Czy domowe leczenie trzaskającego palca może być skuteczne?

palec trzaskający leczenie domowe

Strzelanie palcami to czynność, którą wielu ludzi wykonuje na co dzień. Czasem zdarza się jednak, że przeskakiwanie w palcu jest samoistne. Gdy dochodzi do tego ból oraz zaburzenie ruchomości palców trzeba od razu udać się do lekarza. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o chorobie trzaskającego palca. Jakie są przyczyny powstania tej dolegliwości? Jak wygląda leczenie strzelającego palca?

Choroba trzaskającego palca – co to takiego?

Palec trzaskający to choroba, w przebiegu której dochodzi do zapalenia błony maziowej i pochewek ścięgnistych. Dolegliwość ta częściej dotyczy kobiet, jednak mężczyźni również mogą borykać się z trudnościami, które powoduje. Pojawiające się objawy spowodowane są zmniejszeniem przestrzeni w pochewkach w związku ze stanem zapalnym. Nazwa schorzenia pochodzi od wyczuwalnego trzaskania, które towarzyszy każdemu zgięciu oraz prostowaniu palca zajętego chorobą.

Brak miejsca dla ścięgna

Zginanie palców przez zdrowego człowieka to bardzo płynny proces. Wpływa na to dobra budowa ścięgien oraz płyn, jaki wytwarzają pochewki ścięgniste. Niekiedy z pewnych przyczyn dochodzi jednak do zaburzenia w produkcji płynu. Podczas ruchu palców ścięgna zaczynają ocierać się o wewnętrzną stronę pochewki, powodując stan zapalny. Pacjent prostując palec, napotyka na opór, który znika dopiero w momencie głośnego trzaśnięcia. Chorobie towarzyszy również ból oraz szereg innych, utrudniających życie dolegliwości.

Palec strzelający – przyczyny

Choroba palca trzaskającego może dotyczyć jednego lub kilku palców dłoni. Zdecydowanie rzadziej, ale może występować również u stopy. Przyczyny powstawania schorzenia nie są do końca znane. Przyjmuje się jednak, że najczęściej dolegliwości zaczynają pojawiać się w momencie przeciążenia mięśni. Choroba palca trzaskającego często wiąże się z wykonywaniem konkretnych zawodów.

Objawy schorzenia często pojawiają się u osób grających na instrumentach, robiących na drutach czy wykonujących rękodzieło. Codzienne przeciążenie palców bardzo szybko prowadzi do zapalenia. Kolejną przyczyną powstawania schorzenia palca strzelającego są również przebyte w obrębie palców urazy (zwłaszcza te dotyczące ścięgien).

Czasem nawet niegroźne stłuczenie może prowadzić do powstania stanu zapalnego w obrębie pochewki. Większe ryzyko zachorowalności pojawia się również w grupie osób borykających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy zespołem cieśni nadgarstka.

Objawy palca strzelającego

Niezależnie od przyczyn powstania, palcom strzelającym towarzyszy szereg objawów. Zauważenie ich u siebie powinno być sygnałem do wizyty u lekarza. Na co należy zwrócić uwagę?

Bardzo ważnym znakiem, że ze ścięgnem jest coś nie tak, jest brak możliwości poruszania palcem w sposób płynny. Każdy ruch prowadzący do wyprostu lub zgięcia palca kończy się trzaskiem i dużym bólem. Inne objawy palca strzelającego to guzek widoczny u podstawy palca. Jest to po prostu zgrubiałe ścięgno. Wiąże się on z dużym bólem. Schorzenie palca strzelającego czasem powoduje również widoczną opuchliznę.

Potwierdzenie diagnozy

Ból i brak możliwości zgięcia palca może świadczyć o palcu trzaskającym. Jednak aby rozpocząć leczenie, niezbędna jest konsultacja pacjenta z lekarzem. Diagnostyka polega na badaniu przez chirurga ortopedę oraz badaniu ultrasonograficznym ścięgna. U niektórych pacjentów wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie.

Palec trzaskający – leczenie domowe

Czy możliwe jest domowe leczenie palca trzaskającego? Tak, jednak w momencie wczesnego rozpoznania i po konsultacji z lekarzem. Na czym polega takie leczenie?

Głównie na stosowaniu maści przeciwzapalnym. Lekarz może zapisać również zastrzyki sterydowe podawane bezpośrednio do pochewki. Takie leczenie w połączeniu z odpowiednią rehabilitacją przynosi zwykle naprawdę dobre efekty.

Domowe leczenie palca trzaskającego – rehabilitacja pacjenta

trzaskający palec rehabilitacja
Źródło: Pexels.com

Czynność, która stanowi doskonałe uzupełnienie leczenia zaleconego przez lekarza to rehabilitacja. Po wystąpieniu objawów warto udać się do fizjoterapeuty, który dobierze zabiegi dopasowane do skali problemu. Dobrym pomysłem jest stosowanie krioterapii oraz ultradźwięków. Specjalista zaleci również ćwiczenia rozciągające do wykonywania w domu. Pomocne będą także masaże rozluźniające napięte dłonie i bolące ścięgna.

Palec trzaskający – czasem konieczny jest zabieg

Zdarza się, że domowe leczenie palca trzaskającego nie przynosi dobrych rezultatów i ból jest coraz większy. W takiej sytuacji konieczny jest zabieg. Obecne metody sprawiają jednak, że jest on prosty. Polega na przecięciu pochewki, która zajęta jest przez stan zapalny. Zabieg przywraca sprawność palców w 100%. Mimo tego zaleca się dalsze ćwiczenia. Pomagają one wzmocnić mięśnie oraz zapobiegać nawrotom choroby.

Trzaskający polec sprawia dużo problemów i wiąże się z bólem. Domowe sposoby w postaci maści i żeli mogą pomóc. Warto jednak połączyć je z ćwiczeniami, które zmniejszą napięcia i sprawią, że można będzie uniknąć zabiegu.