Czy kawa wypłukuje żelazo? Dowiedz się, jak działa kawa

magnez a kawa

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej i mocnej kawy, która dodaje nam energii na kolejną część dnia. Na temat tego pysznego napoju na przełomie lat powstało wiele mitów powtarzanych do dziś.

Czy dotyczy to również tego, czy kawa wypłukuje żelazo? Jak działa? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Żelazo – najważniejsze informacje

Żelazo jest jednym z pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest składnikiem hemoglobiny, czyli białka, które znajduje się w krwinkach czerwonych. Te z kolei odpowiedzialne są za transportowanie tlenu z płuc do pozostałych komórek. Odpowiednia dawka żelaza sprawia, że mięśnie są odpowiednio dotlenione. Przez to szybciej się regenerują, np. po wysiłku fizycznym. Pierwiastek może być pozyskiwany zarówno z produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Jednak to te pierwsze odpowiadają za szybsze wchłanianie żelaza.

Jakie są źródła żelaza?

Doskonałym jego źródłem mogą być:

  • Podroby. Zwłaszcza wątroba wieprzowa i drobiowa.
  • Drób.
  • Czerwone mięso.
  • Ryby.
  • Owoce morza.

Natomiast, jeśli chodzi o rośliny, to dobrym źródłem żelaza są:

  • Brokuły.
  • Fasola.
  • Groszek.
  • Buraki.
  • Natka pietruszki.
  • Suszone śliwki, morele i rodzynki.

Spore ilości żelaza można znaleźć również w produktach zbożowych oraz kurzych jajkach.

Jak poprawić wchłanianie żelaza do organizmu? Jakie produkty włączyć do diety?

Przyswajanie i wchłanianie żelaza szczególnie tego pochodzącego z roślin przez organizm jest dość powolne, ale można ten proces przyspieszyć. Wystarczy bowiem, że w naszych posiłkach znajdzie się więcej produktów, które są źródłem witaminy C. Równie dobrze można włączyć do diety produkty poddane kiszeniu takie jak ogórki, kapusta, czy soki z tych warzyw.

Co ciekawe, wchłanianie żelaza niehemowego (pochodzenia roślinnego) wzrasta, kiedy w organizmie pojawiają się niedobory tego pierwiastka i gdy w posiłku obecne są ryby lub mięso. Dlatego tak ważne jest to, aby nasza codzienna dieta była bogata w różne i zdrowe składniki.

Jaka powinna być dzienna dawka żelaza i jakie są objawy jego niedoboru?

Zapotrzebowanie na dzienną dawką żelaza jest zależne przede wszystkim od płci. Kobiety potrzebują 18 mg, ale gdy są w ciąży, to ta wartość wzrasta do 26 mg. Natomiast mężczyźni powinni dostarczać do organizmu 10 mg. Zbyt mała ilość, bądź problemy z wchłanianiem żelaza, będą jednoznaczne z jego niedoborem. Z kolei to będzie skutkować spadkiem poziomu hemoglobiny we krwi. Tym sposobem może dojść do anemii. Należy wiedzieć, że ilość żelaza w organizmie może się zmniejszyć także wskutek obfitego krwawienia. W związku z tym, że kobiety mają miesiączki, zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest większe niż u mężczyzn.

U osób z niedoborem żelaza mogą pojawić się następujące objawy:

  • Obniżona odporność.
  • Senność.
  • Osłabienie.
  • Krwawienia z nosa.
  • Gorsza koncentracja i sprawność umysłowa.
  • Bladość skóry.
  • Zaburzenia pracy serca.
  • Wypadanie włosów.
  • Łamliwość paznokci.
  • Słabsza kondycja fizyczna.

Czy kawa wypłukuje żelazo?

kawa a żelazo
Źródło: Pexels.com

Zadając sobie pytanie, czy kawa wypłukuje żelazo, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jak w ogóle wpływa na nasze zdrowie i organizm. Przede wszystkim stanowi bardzo dobre źródło kofeiny, która pobudza i dodaje energii. Dlatego nierzadko jest też składnikiem suplementów diety o działaniu pobudzającym, a nawet produktach przeciwbólowych i przeciwmigrenowych. Sama kawa zawiera również antyoksydanty, które mogą ochronić nas przed zachorowaniem na nowotwór.

Kolejną zaletą jest to, że kawa spowalnia proces starzenia się skóry. Z kolei przez neutralizację wolnych rodników oczyszcza organizm z toksyn. Faktem jest, że ten pyszny napój wypłukuje magnez, który wydalany jest w znacznej ilości w trakcie oddawania moczu. Jednak nie można zapominać, że kawa jest także doskonałym źródłem magnezu, więc jakby nie patrzeć, osoby pijące kawę utrzymują jego prawidłowy poziom.

Kolejny fakt dotyczy tego, że kawa i herbata powodują gorsze wchłanianie żelaza z posiłków, przez wzgląd na zawartość sporej ilości kofeiny, ale jest to bardzo delikatny wpływ. Co ciekawe, znacznie gorzej wchłaniane jest żelazo pochodzenia roślinnego.

Czy duża ilość napojów z kofeiną w może doprowadzić do niedoboru żelaza?

Spożywanie napojów z kofeiną, takich jak kawa, czy czarna herbata w dużej ilości nie jest wskazane. Bowiem rzeczywiście mogą pojawić się pewne niedobory żelaza w organizmie. Choć produkty mające w składzie kofeinę pobudzają i zachęcają nas do działania, to należy pić je z umiarem. Specjaliści potwierdzają też, że takich napojów nie należy spożywać zaraz po lub przed posiłkiem. Dzięki czemu można nieco ograniczyć słabe wchłanianie żelaza. Warto wiedzieć, że kawa nie jest odpowiedzialna za wypłukiwanie witamin z organizmu. Zresztą sama dostarcza witaminy z grupy B, a związki wchodzące w jej skład spowalniają proces rozkładu witaminy C.

Dieta, w której obecna jest kawa w racjonalnych ilościach, nie jest szkodliwa dla człowieka. Mity dotyczące wypłukiwania magnezu, żelaza, czy witamin biorą się z faktu, że jest moczopędna.