Truskawki – kcal, wartości odżywcze, indeks glikemiczny. Czy mała liczba kalorii to jedyny powód by włączyć je do diety?

Truskawki kalorie

Truskawki to niezwykle lubiane owoce. Wiele osób niecierpliwie wyczekuje dnia, kiedy w sklepach pojawią się pierwsze, rodzime odmiany. Przepyszny smak sprawia, że truskawki doskonale nadają się do wszelkiego rodzaju deserów. Doskonale smakują również same, nawet prosto z krzaka. Walory smakowe to jednak niejedyne zalety tego pysznego owocu. Truskawki są bowiem doskonałym źródłem wielu składników odżywczych i witamin. Dlaczego warto włączyć te przepyszne owoce do swojej diety?

Truskawka – co to za owoc?

Nie wszyscy wiedzą, że truskawki to mieszanka dwóch gatunków poziomki z rodziny różowatych. Z botanicznego punktu widzenia truskawki są natomiast jagodami. Rośliny te składają się z niewielkiej łodygi pokrytej małymi, lśniącymi liśćmi. Obok pięknych, dorodnych owoców, na krzaku ujrzeć można również białe, drobne kwiaty.

Odmiany tego popularnego owocu

W zależności od odmiany truskawki dostać można niemal przez cały rok. W Polsce dużą popularnością cieszą się truskawki murzynki. Jest to niezwykle słodka odmiana, doskonale nadająca się na wszelkie przetwory. Często spotykana jest również odmiana Senga. Owoce te są nieco bardziej wydłużone oraz zdecydowanie jaśniejsze od innych odmian. Bardzo odporną na szkodliwe warunki oraz słodką odmianą jest również Dukat. Niekiedy spotkamy w sklepach truskawki o zielonych lub białych końcach. Kolor ten nie wynika z ich niedojrzałości. Są to po prostu inne odmiany tych popularnych owoców. Przykład to ananasówki. Truskawki w tej formie są nieco mniej słodkie i soczyste.

Truskawki – kcal

Wszelkie odmiany truskawek cieszą się dużą popularnością wśród sezonowych owoców. Fakt ten wynika nie tylko z ich smaku, ale również niewielkiej kaloryczności. Wiele osób nie potrafi powstrzymać się przed zjedzeniem nawet kilograma truskawek na raz! Osoby będące na diecie nie powinny się jednak obawiać. Te niezwykle pyszne owoce mają bowiem jedynie około 30 kalorii na 100 gram. Dostarczają przy tym około 7,7 gram węglowodanów, 0,7 gram białka oraz 0,3 gram tłuszczów. Mała liczba kalorii spowodowana jest głównie faktem, iż owoce te w 90% składają się z wody.

Cukrzyca a truskawka – indeks glikemiczny

Klasyfikacja owoców ze względu na indeks glikemiczny jest niezwykle przydatna. Zwłaszcza dla osób borykających się z cukrzycą. Liczby pokazują nam, jak wygląda szybkość wchłaniania cukru we krwi. Cukrzycy powinni spożywać owoce, których indeks glikemiczny mieści się w przedziale od 0 do 50.

Jak truskawki wypadają w tym zestawieniu?

Bardzo dobrze! Indeks glikemiczny tych słodkich owoców to zaledwie 25. Ich obecność w diecie diabetyków jest więc wskazana. Jak we wszystkim należy jednak pamiętać o umiarze, aby nie spowodować gwałtownego wzrostu poziomu glukozy w organizmie. Warto spożywać wszystkie odmiany truskawek w towarzystwie białka oraz tłuszczów. Świetnie sprawdzi się chociażby jogurt naturalny z dodatkiem truskawek i orzechów. Takie połączenie składników sprawi, że cukier z truskawek będzie nieco dłużej się wchłaniał.

Truskawki w diecie – wartości odżywcze, witaminy

Właściwości kcal truskawek
Źródło: Pexels.com

Truskawki powinny znaleźć się w diecie nie tylko cukrzyków, ale również innych osób. Wszystkie odmiany tych pysznych owoców bogate są w cenne dla organizmu związki antyoksydacyjne (kwas askorbinowy i związki fenolowe). Zawierają one również wysokie stężenie witaminy C. Dzięki takiemu połączeniu truskawki mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Truskawki powinny być elementem diety osób chorujących na zakrzepicę. Skutecznie zapobiegają tworzeniu się zakrzepów w organizmie. Ponadto wpływają również na obniżenie cholesterolu. Związki antyoksydacyjne zawarte w truskawkach wpływają na obniżenie ryzyka zachorowania na nowotwory gardła oraz przełyku. Duża zawartość witaminy C sprawia, że truskawki uważane są również za owoce pozytywnie wpływające na odporność organizmu.

Dieta bogata w truskawki – niewiele kalorii, spore ilości błonnika

Niewielka ilość kalorii, zawartość witamin i innych składników odżywczych zdecydowanie przemawia za włączeniem truskawek do codziennej diety. Poza tym wszystkie odmiany truskawek są również bogate w błonnik pokarmowy. Na 100 gram truskawek przypada bowiem aż 2,2 gramy błonnika.

Jakie korzyści odczuwa organizm po spożyciu błonnika?

Obniża on stężenie cukru we krwi po posiłku oraz pobudza do pracy jelita. Dieta bogata w truskawki skutecznie zapobiega więc zaparciom. Duże ilości błonnika w składnikach posiłku, zapewniają również dłuższe uczucie sytości. Truskawki powinny być także częstym składnikiem diety kobiet planujących potomstwo. Wszelkie odmiany owocu są bowiem bogate w kwas foliowy. Wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz kształtowanie się go u płodu.

Jak widać truskawki to niezwykle pyszne i wartościowe owoce. Ich zalety to nie tylko niewielka ilość kalorii, ale również bogactwo witamin i składników odżywczych. Niski indeks glikemiczny sprawia, że doskonale nadają się nawet dla osób borykających się z cukrzycą. Szereg zalet i korzyści zdecydowanie przemawia za włączeniem truskawek oraz domowych przetworów truskawkowych o małej liczbie kalorii do swojej diety.