Torbiele w piersiach – przyczyny, objawy, leczenie

Problem torbieli w piersiach

Torbiel to przestrzeń o charakterze patologicznym, która wypełniona jest pewnego rodzaju płynem lub treścią o galaretowatej konsystencji. Torbiele mogą pojawiać się na dosłownie każdym punkcie ludzkiego ciała, bez wyjątku. Będąc w spoczynku nie wykazują one dosłownie żadnych objawów. Przez to nie stanowią wtedy żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka. Najczęściej spotykane są torbiele piersi, jajnika, tudzież nerek.

Rodzaje torbieli

Mamy obecnie w medycynie wyróżnionych kilka kompletnie różnych od siebie rodzajów torbieli.

Torbiel pilonidalna

Powstaje ona w obszarze tkanki podskórnej wchodzącej w skład szpary pośladkowej. Zwykle umiejscowiona jest w okolicach kości krzyżowej. Jest ona wypełniona przez ropę oraz płyn tkankowy. Do tej pory nie udało się określić przyczyny powstawania torbieli pilonidalnych. Towarzyszy im dość silny ból, stan zapalny, a także zaczerwienienie.

Torbiel krwotoczna

Tworzy się ona na powierzchni jajnika u kobiety. Torbiel tego typu wypełniona jest za pomocą krwi, pochodzącej z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Cysty tego typu nie są groźne dla człowieka w żaden sposób. Zwykle nie wywołują one kompletnie żadnych negatywnych objawów.

Torbiel endometrialna

Występuje ona tylko i wyłącznie w przebiegu endometriozy, znajdującej się na powierzchni jajnika. Jest ona wypełniona krwią. Pojawia się ona zwykle, gdy w narządzie rozrodczym kobiet dochodzi do zagnieżdżenia błony śluzowej macicy. Taka tkanka poddawana jest niekorzystnym zmianom hormonalnym przez co jej nabłonek ulega całkowitemu złuszczeniu w wyniku czego powstaje malusieńki guzek.

Torbiel zastoinowa

Torbiel tego typu to zmiana pojawiająca się na błonie śluzowej w jamie ustnej, nosie, tudzież zatokach. Przyczyną jej powstawania jest zastój zachodzący w gruczołach w związku z wystąpieniem przewlekłego stanu zapalnego, albo jakiegoś urazu. Wymaga ona usunięcia chirurgicznego. Cysta ta jest wypełniona wydzieliną wytwarzaną w przewodzie, który został zablokowany.

Torbiel Bakera

Występuje w dole podkolanowym. Jest ona skutkiem uszkodzenia się torebki stawowej wchodzącej w skład kolana. Wypełniona jest płynem stawowym. Towarzyszą jej objawy takie jak stale doskwierający ból, problemy ze zgięciem stawu kolanowego, oraz ucieplenie i obrzęk skóry. W niektórych przypadkach niezbędne jest przeprowadzenie specjalnej operacji mającej na celu usunięcie torbieli.

Torbiel Tarlova

Jest to zmiana dotykająca układ nerwowy człowieka, umiejscowiona pomiędzy onerwiem, a zewnętrzną blaszką opony miękkiej. Torbiel Tarlova zostaje wypełniona płynem mózgowo-rdzeniowym, a po jej ścianach przebiegają włókna nerwowe. Niestety może się ona tworzyć swobodnie w nawet kilku oddzielnych odcinkach ludzkiego kręgosłupa. Może ona powodować osłabienie mięśni, silny, doskwierający ból, zaburzenia równowagi, czy czucia. Zdarza się jednak, że nie powoduję ona dosłownie żadnych objawów.

Torbiele w piersiach

Torbiele w piersiach to łagodne zmiany o charakterze rozrostowym, zachodzące na powierzchni tkanki włóknistej. Są one wypełnione za pomocą pewnego rodzaju płynu i mogą tak naprawdę występować we wszystkich częściach kobiecych piersi. Charakteryzuje je gładka, przesuwalna budowa.

Przyczyny powstawania torbieli w piersiach

Powstają one tak właściwie w wyniku niekontrolowanego i zbyt dużego rozrostu nabłonka przewodów mlecznych. Do takiej sytuacji może dojść poprzez wystąpienie różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych. Nie są to zmiany złośliwe, nie zagrażają zdrowiu kobiety. Jednak w przypadku ich wykrycia należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą. Do pośrednich przyczyn należy niezwykle późna ciąża, lub jej kompletny brak, nadmierne stosowanie używek, stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub wprowadzenie do życia przez kobietę hormonalnej terapii zastępczej.

Objawy torbieli w piersiach

W znacznej większości przypadków torbiele w piersiach nie dają kompletnie żadnych objawów. Mogą one jednak powodować zbytnie napięcie piersi i ich nadwrażliwość na jakikolwiek dotyk, wynikającą z zatrzymania nadmiernej ilości wody w organizmie kobiety. Może to powodować lekki dyskomfort wynikający z obrzęku tkanek. Ponadto objawem takiej torbieli jest wystąpienie wyczuwalnego guzka.

Diagnostyka torbieli w piersiach

W pełni prawidłowe zdiagnozowanie torbieli w piersiach jest możliwe dzięki wykonaniu mammografii (wykonanie serii specjalistycznych zdjęć za pomocą aparatu rentgenowskiego), USG, a także badania cytologicznego.

Leczenie torbieli w piersiach

Diagnostyka torbieli w piersiach
Źródło: Freepik.com

W przypadku, gdy zmiany są niedużej wielkości, a objawy nie są zbytnio nasilone, wystarczy wykonywanie czynności profilaktycznych, takich jak zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz ograniczenie napojów typu kawa, herbata. Co najważniejsze należy rzucić palenie jakiegokolwiek tytoniu.

W przypadku, gdy objawy są nasilona, a torbiel znacznych rozmiarów wykonuje się specjalne zabiegi polegające na jej usunięciu. Przy okazji pobiera się wtedy płyn wchodzący w jej skład w celu przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki, mającej określić czy może to być zmiana o charakterze nowotworowym.