Czym jest torbiel krwotoczna? Jakie są objawy cysty na jajniku? Jak wygląda leczenie?

USG w celu diagnozy torbieli krwotocznej

Torbiele, inaczej nazywane cystami, to przypadłości, które występują w różnych miejscach na ciele. W przypadku kobiet niezwykle często obserwuje się je na jajnikach. Wśród różnych rodzajów cyst, wyróżnić można występującą tuż po owulacji torbiel krwotoczną. Nazwa może budzić niepokój, jednak zazwyczaj torbiel ta nie jest groźna. Aby jednak uniknąć powikłań, niezbędna jest jej obserwacja. Jakie są objawy krwotocznej cysty na jajniku? Jak wygląda leczenie zmiany?

Torbiel krwotoczna jajnika – co to za zmiana?

Występowanie torbieli na kobiecych jajnikach to dość powszechne zjawisko. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą zazwyczaj zawartością oraz sposobem, w jaki powstają. Torbiel krwotoczna związana jest bezpośrednio z cyklem menstruacyjnym, a konkretnie owulacją. Stanowi owalną przestrzeń w jajniku, która wyraźnie wyróżnia się na tle prawidłowej tkanki. Torbiel wypełniona jest krwią pochodzącą z naczyń krwionośnych. Torbiel krwotoczna występuje zazwyczaj pojedynczo i może osiągać spore rozmiary.

Krwotoczna torbiel na jajniku – przyczyny powstawania

Podczas prawidłowego cyklu menstruacyjnego, dochodzi do wyboru pęcherzyka dominującego, który ulega przekształceniu w pęcherzyk Graafa. Pęka on w trakcie owulacji, która ma miejsce mniej więcej w połowie cyklu. W wyniku pęknięcia uwolniona zostaje komórka jajowa. Pozostała po pęcherzyku torebka ulega luteinizacji, a więc gromadzeniu się żółtego barwnika (luteiny). Jest to efekt rozrostu warstwy ziarnistej.

Zarówno pęcherzyk Graafa, jak i ciałko żółte są bardzo unaczynione, jednak niezwykle kruche. Szybki rozrost może powodować pęknięcie naczyń krwionośnych i dostanie się krwi do pęcherzyka, tworząc wówczas krwotoczną torbiel czynnościową lub do ciałka żółtego tworząc torbiel ciałka żółtego. 

Krwotoczna cysta na jajniku – nawroty

Powstawanie krwotocznej cysty może być cykliczne. Dzieje się tak dlatego, że pęcherzyk z komórką jajową umiejscowiony jest niezwykle blisko naczynia krwionośnego. Niektóre kobiety mają tendencję do tworzenia się tego rodzaju torbieli nawet w każdym cyklu menstruacyjnym.

Krwotoczna cysta na jajniku – ból i inne objawy

Cysta krwotoczna czynnościowa jest powodem braku owulacji w danym cyklu. Jeśli torbiel na jajniku dotyczy ciałka żółtego, oznacza to, że owulacja miała już miejsce i możliwe jest współistnienie torbieli z wczesną ciążą.

Jak wyglądają objawy cysty na jajniku? W początkowej fazie są one praktycznie niezauważalne. Zwykle więc o jej istnieniu kobieta dowiaduje się podczas rutynowego badania u lekarza. Jeśli jednak są one przekładane, torbiel na jajniku ma szansę urosnąć do znacznych rozmiarów. Wówczas zaczynają pojawiać się bóle podbrzusza. W niektórych przypadkach dyskomfort w jamie brzusznej jest na tyle duży, że kobieta odczuwa silne nudności, które czasem prowadzą do wymiotów. Dalszy brak badania u lekarza może spowodować nawet pęknięcie torbieli na jajniku. W tym przypadku u kobiety pojawią się objawy otrzewnowe, do których należą: twardy brzuch, przyspieszone tętno, słaby ból podczas uścisku brzucha, bardzo silny natomiast przy zwolnieniu uścisku.

Torbiel na jajniku – diagnostyka

Cysty krwotoczne to choroba, która ma zwykle łagodny przebieg. Czasem znika w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się. W tym przypadku u kobiety mogą nie wystąpić żadne objawy cysty na jajniku. Torbiel na jajniku ma regularny, kulisty kształt i jest bardzo dobrze widoczna na usg oraz badaniu przezpochwowym. Jeśli podczas badania u lekarza torbiel zostanie zauważona, należy podjąć się jej obserwacji. Lekarz określi, jakie są jej cechy, unaczynienie oraz zawartość. Zaplanuje również wizyty, podczas których sprawdzi, czy torbiel na jajniku kobiety ma tendencję do zmniejszania, czy wzrostu.

USG prz torbieli krwotocznej
Źródło: Pexels.com

Leczenie krwotocznej cysty na jajniku

Torbiel na jajniku to choroba, która czasem nie wymaga żadnego leczenia. Podczas regularnych badań u lekarza jest ona monitorowana i zwykle wchłania się samoistnie. Niekiedy obserwacja wspomagana jest również leczeniem farmakologicznym. Polega ono na podaniu tabletek antykoncepcyjnych, które hamują pracę jajników.

Jeśli jednak na kolejnym badaniu okazuje się, że zmiana powiększa się, a u kobiety pojawią się objawy, takie jak gorączka, czy nagły silny ból jajnika i podbrzusza, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Czasem operacja skupia się na usunięciu zmiany, niekiedy jednak lekarz może orzec, że konieczne jest usunięcie całego jajnika.

Objawy cysty na jajniku a ciąża

Odczuwanie bólu w okolicy podbrzusza to zawsze jeden z objawów, który warto skonsultować z lekarzem. Wykrycie cysty krwotocznej podczas badania sprawia, że wiele kobiet zaczyna obawiać się, że maleją ich szanse na zajście w ciąże. Tymczasem zmiany krwotoczne na jajnikach najczęściej nie mają żadnego wpływu na możliwości rozrodcze kobiety.

Jeśli podczas badania jednocześnie zostanie stwierdzona ciąża oraz torbiel na jajniku, również nie należy się obawiać. Zwykle nie ma ona wpływu na przebieg ciąży, tylko ulega wchłonięciu w trakcie jej trwania. Jedyna sytuacja, w której torbiel na jajniku prowadzi do braku możliwości zajścia w ciąże jest wystąpienie cysty na obu jajnikach, prowadzące do konieczności ich usunięcia.

Zachowanie spokoju i obserwacja zmiany

Jeśli zauważymy u siebie objawy cysty na jajniku bądź dowiemy się o jej istnieniu podczas rutynowego badania, nie należy popadać w panikę. Zwykle zmiany krwotoczne wchłaniają się samoistnie. Najważniejsze, aby nie zapominać o regularnym monitorowaniu zmiany na jajniku oraz zgłoszeniu się do lekarza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.